– Zeparo G-Force har vært et svært godt produkt for mange kunder, men vi så at prisnivået kunne være en barriere i enkelte prosjekter. Derfor har vi gått en ny runde på konstruksjon og produksjon, og resultatet er Zeparo Max, som både er rimeligere og enda mer effektiv, sier Rune Norstrøm, produktsjef IMI Pneumatex, IMI Hydronic Engineering AS.
Syklonteknologi gir høyere effekt ved økende vannhastighet
Kjernen i Zeparo Max er en videreutviklet syklonteknologi, der 100 prosent av vannstrømmen settes i en kontrollert rotasjon inne i utskilleren. Dette skiller seg tydelig fra tradisjonelle løsninger, hvor redusert vannhastighet i større kammer er avgjørende for at slam skal felles ut.
– I tradisjonelle slamutskillere faller effektiviteten når vannhastigheten øker. Med Zeparo Max er det motsatt: jo høyere hastighet, desto bedre utfelling. Alt som er tyngre enn vann presses mot ytterkanten og ned i et eget utfellingskammer, forklarer Norstrøm.
Tester og dokumentasjon viser at Zeparo Max opprettholder høy separasjonseffektivitet også ved vannhastigheter på 1–1,5 m/s – nivåer som er svært vanlige i norske varme- og kjøleanlegg.
Fullstrømsløsning gir raskere effekt i anlegget
Den nye slam- og magnetittutskiller installeres som en fullstrømsløsning, i motsetning til delstrømsfiltrering som ofte kun behandler 3–5 prosent av hovedstrømmen.
– Med delstrøm må forurensningen sirkulere mange ganger før den tilfeldig fanges opp. Med fullstrøm går alt vann gjennom utskilleren, og vi får fjernet slam og partikler raskt og effektivt. Dette er avgjørende når målet er å løse problemet ved roten, sier Norstrøm.
Kraftig magnet for effektiv fjerning av magnetitt
I tillegg til mekanisk utfelling er utskilleren utstyrt med en kraftig magnet for effektiv fjerning av magnetitt – en av de største utfordringene i moderne, lukkede energisystemer.
– Magnetitt er svært skadelig for pumper, ventiler, kjeler og energimålere. Med en integrert høyeffektsmagnet får vi en betydelig bedre beskyttelse av hele installasjonen og reduserer risikoen for driftsforstyrrelser og kostbart vedlikehold, sier Norstrøm.
Magneten er enkel å håndtere ved service, og oppsamlet slam kan raskt skylles ut via tømmeventil – uten risiko for blokkering.
Utviklet for både varme- og kjøleanlegg
Zeparo Max er utviklet for et bredt spekter av applikasjoner innen varme- og kjøleanlegg, og trykkfallet forblir stabilt uavhengig av hvor mye slam som samles opp. Dette gir forutsigbar drift og lavere livssykluskostnader.
– Med denne nye utskilleren gir vi rådgivere, entreprenører og driftspersonell et verktøy som både beskytter investeringen og forbedrer den langsiktige driftsøkonomien, avslutter Norstrøm.




.jpg)







![Heidenreich Logo[1]](https://img1.custompublish.com/getfile.php/5110520.2971.squulbbubjsqim/0x70/6738260_5110520.jpg)
