GK ønsker å være et klimaforbilde, og leverer ikke løsninger med kuldemedium hvor GWP (globalt oppvarmingspotensial) er over 150.
– Vi skal ikke ut i markedet med løsninger som snart blir forbudt, understreker Mysen.
Alle vet at HFO er midlertidige løsninger
Kuldemedier i DX-anlegg omfattes av f-gass-forordningens forbud mot GWP over 150 i «self container» anlegg. Dette forbudet trer i kraft i 2027 for effekter opp til 50 kW.
Flere aggregatprodusenter har valgt kuldemedier med GWP-verdier rett under denne grensen, men disse HFO-mediene inneholder eller brytes ned til PFAS-forbindelser som kan bli forbudt.
– Alle vet at dette er midlertidige løsninger, mener Mysen.
Løsbart med naturlige kuldemedier
GK sikter mot naturlige kuldemedier som alternativ.
– Det har vi gjort i lang tid, men utfordringen er at DX er billigere, sier Mysen. Naturlige kuldemedier vil kreve andre løsninger, blant annet for å unngå lekkasje til ventilasjonsluft.
– Det er ikke noe nytt i måten dette kan løses med naturlige kuldemedier, men det blir dyrere, poengterer Mysen. Han påpeker også at DX er uheldig for behovsstyrt ventilasjon, fordi behovsstyringen må dimensjoneres ut fra hva DX klarer å levere. Da kan du ikke gå langt ned med luftmengder.
– Det har vi visst og prøvd å overbevise kundene om, men DX har likevel blitt valgt fordi det er såpass mye billigere, forteller Mysen
Bør etterspørre livssykluskostnader
Hva som er rimeligste kjøleløsning på sikt er en annen sak, for det å etterfylle kuldemedium på anlegg med HFO kan bli kostbart. Det skyldes at HFO-medier skal fases trinnvis ut av markedet i EU, i henhold til f-gass-forordningen.
– Kunder bør etterspørre naturlige kuldemedier, og LCC som priser inn etterfylling, mener Mysen. Han tror det vil bidra til å bevisstgjøre kunder om faktiske kostnader.
– I praksis er det vanskelig, for det er som regel laveste investeringskostnad som gjelder, poengterer han.


-1.jpg)

.jpg)






