For Gran VVS har det prestisjetunge bygningsprosjektet i Oslo handlet om å få flyt, både i rør og i fremdrift. Så langt har de lykkes, blant annet gjennom solid planlegging og prosjektledere som har vært litt frempå.
Ett illustrerende eksempel er sprinklene som skulle legges fra andre til niende etasje. Prosjektleder var tidlig ute med en plan og fikk etter hvert klarsignal fra totalentreprenør om å starte først. Gran VVS fikk dermed sette inn sine folk før de andre underleverandørene var kommet skikkelig i gang.
De sparte både timer og arbeidsdøgn på å være skikkelig frempå i ett av Oslos mest spennende byggeprosjekter, som har fått navnet Helsfyr Sprang.
Saken fortsetter under bildet:

Det nye NAV-bygget på Helsfyr som Gran VVS AS har rør, sprinkler, varme og kjøling.
Samarbeidspartner Brødrene Dahl applauderer og sier de nesten ikke har sett slik flyt og fremdrift av noen partner i noe byggeprosjekt. Gran VVS er innleid rørentreprenør og har måttet mobilisere over halvparten av sine 60 ansatte for å klare å installere overvannshåndtering, brannslokking, varm og kjøl i nybygget Fredrik Selmers vei 2.
Tidsklemma
Ett steinkast unna Intility Arena er et stort bygg revet for å gi plass til et ni-etasjers kontorbygg. De seks nederste etasjene er allerede leid ut. Her har NAV skaffet seg i underkant av 18.900 kvadratmeter i ti år fremover fra Malling og AB Invest. De skal samlokalisere 16 enheter, og det haster tydeligvis med å få de 950 ansatte på plass.
– Ett års installasjonstid er ikke normalt, nei!
Prosjektleder Patrick Søderstrøm fra Gran VVS er krystallklar, dette er ikke vanlig. Han sitter sammen med prosjektleder Helene Li Staberg (også Gran VVS), pluss fire representanter for Brødrene Dahl i en arbeidsbrakke på Helsfyr. De to virksomhetene har jobbet tett i mange måneder for å imøtekomme de tøffe kravene fra totalentreprenør HENT.
– Vi har sagt ja og skal klare få fullføre innen sommeren. I dette prosjektet setter vi i Gran VVS mye annet til side på grunn av størrelse, omfang og ambisjon, sier Patrick Søderstrøm. De andre rundt bordet nikker, og produktsjef i Brødrene Dahl, Nils Halvor Sandbrekke, legger ikke skjul på at han er imponert over at Gran VVS greier å holde såpass høy fart.
Saken fortsetter under bildet:

Bildet: Det dreier seg om teamwork og engasjement. Bakerst fra venstre står Brødrenes Dahls markeds- og kommunikasjonsdirektør Jørgen Baardson, produktsjef Nils Halvor Sandbrekke, prosjektingeniør Zohaib Amin og salgssjef VVS Thomas Sem Bostad. Foran prosjektlederne Patrick Søderstrøm og Helene Li Staberg fra Gran VVS.
– Ja, dette med tidspresset er veldig nyttig for oss. Vi kjenner faktisk litt på det personlig; har de et problem, har vi et problem. Gjennom prosessen med NAV-bygget har tett dialog og samarbeid ført til en betydelig kunnskapsøkning om arbeidet som utføres, sier Sandbrekke.
Både Søderstrøm og den andre prosjektleder, Helene Li Staberg, har egentlig ikke anledning til å bruke veldig lang tid med oss. Basen i prosjektet flyr ut og inn av brakka med et kort hei og et nikk, men likevel får vi "låne" prosjektduoen i over én time, både med intervju og befaring for å få en status på hva som er blitt gjort til nå.
– I dette prosjektet har nok tidsbruk vært like viktig som riktig pris. Vi mente dette ville være en stor utfordring og har aldri gjennomført et så ambisiøst prosjekt på så kort tid før. Det optimale er jo egentlig halvannet år når det gjelder installering av alt det tekniske, sier prosjektlederen.
Tjuvstartet
Som en del av brannsikringen i et viktig offentlig bygg med store publikumsmottak, er vannsikringen viktig å få på plass. Før en eneste vegg var reist i bygget, hadde Gran VVS startet sprinkelarbeidet.
– Prosjekteringsplanen kunne ikke flyttes på. Dermed sneik vi i køen og satte inn åtte mann, som jobbet seg gjennom to og to etasjer, forteller Patrick Søderstrøm. Han mener de sparte inn svært mange timer på å være først i rekka av fagfolk.
Conturo har bistått med koordinering og modellering av Inergen-slokkeanlegg i spesialrom, og sprinkleranleggene er blitt prosjektert i henhold til NS-EN 12845, som er tilrettelagt for prefabrikasjon og effektiv montering.
– Sprinkler skal ligge øverst. Det er langt vanskeligere å komme i annen rekke, når vegger og annen infrastruktur, som ventilasjon, elektro og varmekjølerør, allerede er blitt montert. Alle som jobber på byggeplassen må uansett sørge for at man ikke går i veien for hverandre, vi tok vårt ansvar for at det skulle gå hurtig og effektivt, mener prosjektlederen.
Saken fortsetter under bildet:

Bildet: Underleverandørene har fått skikkelig fart på byggingen av det ni etasjer høye Fredrik Selmers vei 2 på Helsfyr i Oslo. Fra venstre produktsjef Røroppheng og Festemateriell i Brødrene Dahl, Nils Halvor Sandbrekke, prosjektleder Gran VVS, Patrick Søderstrøm og prosjektingeniør Røroppheng og Festemateriell i Brødrene Dahl, Zohaib Amin.
Nils Halvor Sandbrekke i Brødrene Dahl mener det var smart av Gran VVS å kjøpe seg tid.
– Her føler vi det har vært god flyt i prosjektet helt fra start for syv måneder siden, med effektive prosesser. For oss er det typisk at Gran gjør det enkelt for sin totalentreprenør. Tidligere har vi alltid kommet sent inn i prosjekter. Denne gang har vi jobbet systematisk for å komme tidligere inn for å bli sparringspartner. Nå som vi er så tett på i hele prosessen og ser hvordan de jobber er det både utrolig spennende, men ikke minst nyttig, sier Sandbrekke.
Prosjektleder Patrick understreker:
– Vi satt tidlig i fremdriftsmøter for å planlegge hvilke aktiviteter skulle starte til avtalt tid. Det var et godt samarbeid som førte til at vi kunne starte med sprinkler tidligere. De andre fagene hadde like stor innflytelse på fremdrift som det vi hadde.
Tak og sanitær, varme og kjøling
Gran VVS har vært involvert på mange fronter og i mange etasjer i dette prosjektet, helt fra kjeller til og med taket. Når vi går ned i kjeller U1 i bygget forteller prosjektleder med engasjement hvordan de måtte droppe prefabrikkerte løsninger og bygge det som legoklosser med bruk av to erfarne medarbeidere.
– Det ble for kort tid mellom prosjektering og utførelse, slik at det ikke ble noen prefabrikasjon her nede. Energisentralen i U1 er plassbygd i sin helhet, forklarer han.
I store kontorlandskap med mange ansatte og mye teknisk utstyr blir energifordelingen effektiv med ryddig og tydelig måling av forbruk i delsoner. Anlegget på Helsfyr er basert på fjernvarme og kjølemaskiner plassert på tak. Leveransen har omfattet klimamoduler (bafler), radiatorer, gulvvarme, snøsmelteanlegg og fan-coil.
I tillegg er det valgt en spennende løsning med overvannshåndtering. Det er lagt begrensninger på hvor mye overvann som kan slippes ut i avløpssystemet fra taket, vannet holdes tilbake i et såkalt Blue roof-system. Her har leverandøren Blücher bistått med prosjektering for å dimensjonere riktig vannmengde for hvert sluk. Blue roof er utformet for å lagre regnvann midlertidig. Deretter slippes det kontrollert ut i sekvenser.
I totalløsningen er det montert 41 sluk på takflaten som strekker seg over 3000 kvadratmeter.
Også sanitærløsningen har naturlig nok blitt omfattende. Et komplett sanitæranlegg for kontorarealer, garderober, renholdsentral og storkjøkken inkl. fettutskiller er i ferd med å komme på plass. Man har måttet ta hensyn til alt fra publikumstoaletter til personalfasiliteter. Det lekkasjesikre sanitæranlegget er prosjektert i henhold til TEK17 og BREEAM-krav.
Personkjemi, miljø og høy vareflyt
I Fredrik Selmers vei 2 er fokuset sterkt på bærekraft og miljøvennlige løsninger. Bygget sertifiseres etter BREEAM NOR-standarden Very Good, og klimagassutslippene skal reduseres ved å bruke lavkarbonbetong av klasse A. Byggeplassen er fossilfri, med gjenbruk av materialer om mulig, inkludert tegl fra tidligere bygg.
Kanskje er det sterke, positive miljøfokuset smittsomt? Underveis slår det nemlig VVSforum hvor god stemningen er blant alle de seks som er med på befaringen. I et hektisk arbeidsmiljø, hvor det er konstant tidspress, er dette kanskje helt nødvendig for å glede seg til å gå på jobben.
Zohaib Amin er prosjektingeniør Røroppheng og Festemateriell i Brødrene Dahl. Han mener det er helt avgjørende at folk lytter og at alle aktører har respekt for hverandres kompetanse.
– Vi sparrer hele tiden, og det må et godt samarbeidsklima for å få prosjektet til å fly. Alle aktører vet de er avhengig av hverandre, inkludert HENT. Hovedentreprenøren trenger også oss og Gran som nære samtalepartnere, sier han.
– Jeg ringer jo hele tiden til Thomas, gliser Patrick og utløser et enda bredere smil hos salgssjef VVS i Brødrene Dahl, Thomas Sem Bostad.
– Dette er et ordentlig puslespill, og vi vil gjerne involveres så tidlig som mulig. Det er jo ikke alt vi har på lageret på Langhus, så da må vi vite når Gran trenger de ulike tingene og kan avklare hvor lang tid det tar før vi får levert. Så lenge vi ikke har det i Langhus, finner vi likevel alltid andre løsninger på leveranse, selv om bestillingene til tider kan være betydelige sier Bostad.
Saken fortsetter under bildet:

Her sjekkes rørsystemer og overganger i teknisk rom.
Salgssjefen i Brødrene Dahl mener det er enklere å hjelpe noen du har lyst til å hjelpe:
– Dette er en vanvittig trivelig gjeng som er trygge på hverandre. Vi vet hvor vi har hverandre og har uansett felles mål. Det hjelper alltid i krevende prosesser.
Knallharde tidsfrister, kombinert med medarbeidere som må vente på leveranser, skaper ofte frustrasjon og gnisninger. I et prosjekt hvor Gran VVS har involvert 35 av 60 ansatte trenger man forsikringer at de har noe å gjøre til enhver tid.
– Alle og alt må komme presist etter avtale. Vi innser jo at det er flere aktører som skal ha varer samtidig, men det er viktig å holde tidsskjema og arbeidet i gang. I de få tilfellene hvor det er blitt forsinkelser, har vi likevel kunnet prioritere annet arbeid. Vi måtte jo blant annet hoppe over en etasje i romjulen. Da hadde vi heldigvis andre etasjer å jobbe med, sier prosjektleder Patrick Søderstrøm.
Vi er på vei nedover de brede trappene i det ni etasjers høye bygget. Alle etasjer er langt fra ferdigstilt, men de er godt i gang med å holde tidsskjemaet på 12 måneder.
– Det er litt ekstra krevende med leveranser i bykjernen. Ikke er det enkelt med parkering og ikke er det så mye som kan mellomlagres, sier Nils Halvor Sandbrekke i Brødrene Dahl.
– Jeg synes likevel dette prosjektet er et levende eksempel på at krevende logistikkutfordringer kan løses bare man jobber i fellesskap mot samme mål. Her er det mange innovative folk som finner nye måter å løse ting på, det er superinspirerende å se, sier han før vi skiller lag.




.jpg)






