- BNL ser på nedgangen i sykefraværet som svært gledelige for bygg og anlegg, særlig i lys av at årets 1. kvartal var en periode preget av sterk kulde over hele landet, sier avdelingsdirektør Audun Lågøyr i BNL i en kommentar til tallene.

NAV presenterte i dag nye tall for utviklingen i sykefraværet. De viste den sterkeste nedgangen siden reglene på dette området ble endret i 2004. For bygg og anlegg var det registrert et sykefravær på 7,1 prosent – ned 12,5 prosent fra tilsvarende kvartal i fjor. Byggenæringen ligger dermed på nivå med gjennomsnittet for alle næringer, hvor det er registrert 7 prosent sykefravær.

NAV har tre forklaringer på den sterke nedgangen i årets første kvartal:
•Den årlige sesonginfluensaen som pleier å komme i januar og februar uteble, noe som kan skyldes at svineinfluensaen fortrengte den vanlige sesonginfluensaen.
•Sykefraværet har også tidligere gått ned etter at arbeidsledigheten har begynt å stige. Det er mulig at nedgangen nå er i tråd med dette.
•Oppmerksomheten rundt det høye sykefraværet i begynnelsen av året og frem til undertegnelsen av IA-avtalen kan også ha vært med på å påvirke nedgangen i sykefraværet.
- For bygg og anlegg var hele 2009 preget av vekst i sykefraværet. BNL håper at de nye tallene fra NAV markerer starten på et trendskifte. Vi kommer til å følge denne utviklingen tett utover året, sier Audun Lågøyr.