– Vi har lagt bak oss et formidabelt første kvartal i 2026, med en økning på 27 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Det er vi svært fornøyde med, sier daglig leder Kai Johnsen i Kjedehuset AS.
Selv om markedet fremdeles byr på utfordringer, peker Johnsen på at kjedens tyngdepunkt er i service- og ROT-markedet, noe som gir en viss stabilitet.
– De fleste av våre medlemsbedrifter jobber i service- og ROT-markedet, og der er det heldigvis nok arbeid hos de fleste rørleggerbedriftene, sett under ett i hele landet
Sterk utvikling og solide konsepter
– Vi har hatt en veldig hyggelig utvikling siden oppstarten, og vi har bra driv i alle våre konsepter. På rørsiden opprettholder vi vår posisjon gjennom VVS Eksperten og Rørlegger på hjul.
Kjedehuset har i dag en samlet omsetning på 11,6 milliarder kroner og har passert 870 medlemsbedrifter. Kjedekontoret består av 11 ansatte.
– Vi er stolte av det vi får til med den staben vi har. Alle gjør en formidabel jobb på sine områder.
Avhengig av sterkt og tett samarbeid
Johnsen trekker frem betydningen av gode samarbeidspartnere som en viktig faktor bak veksten. God og tett dialog er avgjørende for at medlemmene skal ha gode, attraktive, produkter å tilby sine kunder.
– Vi hadde ikke klart dette uten våre leverandører, grossister og tredjeparts samarbeidspartnere. De er avgjørende for at vi kan tilby våre medlemmer gode produkter til fornuftige priser og med gunstige betingelser.
Kjedehuset har også styrket samarbeidet med sentrale aktører som VVP og NOBB, noe Johnsen mener er helt nødvendig for bransjens videre utvikling.
– Bransjen trenger aktører som jobber til felles beste. Ikke minst gjelder dette dokumentasjon av grunn- og produktdata, som blir stadig viktigere fremover. Skal rørbransjen henge med, er det helt avgjørende. Vi er avhengig av at noen tar den jobben på vegne av bransjen, og legger til rette for at rørleggerbedriftene kan produsere, det de skal, å bruke minst mulig tid på den type arbeid. Vi heier på det arbeidet som legges ned, sier Johnsen.
Strukturendringer i markedet
Utviklingen i markedet preges også av økt konsolidering. Flere medlemsbedrifter har blitt kjøpt opp av større norske og svenske konsern.
– Vi merker at våre medlemmer er ettertraktede rørleggerbedrifter. Flere har blitt kjøpt opp. Det er en del av utviklingen vi ser i bransjen nå. Man kan mene hva man vil om det, men slik er virkeligheten om dagen.
Han peker på at kravene til blant annet garantier og soliditet øker, særlig i prosjektmarkedet.
– Skal man være med på de større prosjektene, krever det mer av bedriftene.
Samtidig erkjenner han at det er en todelt følelse når medlemmer forsvinner ut av kjeden.
– Det er trist for oss å miste gode medlemmer, men samtidig er det hyggelig å se at de tar nye steg for sin egen virksomhet.
Vellykkede distriktsmøter
På denne tiden av året har VVS Eksperten og Rørlegger på hjul tilbakelagt sine distriktsmøter over hele landet. I følge kjedelederen er dette de viktigste møteplassene for kjedene, for å avstemme hva medlemsbedriftene er opptatt av.
- Der har vi ærlige og åpne diskusjoner om hva vi som kjede skal være opptatt av, og jobbe etter for å tilrettelegge best mulig. I år har vi gjort en vri, ved å invitere våre tre grossister til samtlige møter, hvor de kunne fortelle om sine tilbud og aktiviteter lokalt. Det styrker samarbeidet ytterligere.
Tilbakemeldingene fra grossistene er også entydig positiv til det nye initiativet.
Tor-Erik Sivertsen, administrerende direktør i Brødrene Dahl, forteller at de har et godt samarbeid med VVS Eksperten og Rørlegger på hjul.
- I 2026 har vi deltatt på alle distriktsmøtene, og det har vært veldig positivt å møte medlemmene lokalt. Det gir oss bedre forståelse for hverdagen deres og hvordan vi i Brødrene Dahl kan bidra.
Gode relasjoner og tett samarbeid, både lokalt og sentralt, er avgjørende for å lykkes over tid. Det er her vi sammen kan skape verdi for medlemmene.
- Vi ser frem til videre utvikle samarbeidet med VVS Eksperten, sier Sivertsen.
Han får støtte av Roger Lunde i Heidenreich som sier de fortsetter det gode samarbeidet med VVS Eksperten og Rørlegger på hjul i første kvartal 2026.
- Det er spesielt hyggelig å fortsatt se en god veksttakt på over 10% for første kvartal, samtidig som vi øker salget både på vår netthandel og i butikk. Vi liker å jobbe tett med våre rør-kunder, og tror at teknisk-service er at bra område for vekst for rørleggeren. Da er det ekstra gøy å arrangere lokale sprinkel-kurs og konferanser for VVSEksperten. Sistnevnte i Oslo, med over 40 påmeldte, påpeker Lunde.
Runar Hansesætre, administrerende direktør i Ahlsell forteller at selv i et krevende marked med lav byggeaktivitet har en Ahlsell positiv utvikling sammen med VVS Eksperten og Rørlegger på hjul.
- Vi lever i uforutsigbare tider og en fortsatt hyppig og god dialog er helt avgjørende for å lykkes sammen. VVS Eksperten og Ahlsell har mål om vekst i 2026, og det målet skal vi nå, sier Hansesætre.
Håper byggemarkedet tar seg opp i løpet av 2026
Fremover håper Kjedehuset på en bredere oppgang i markedet, særlig innen bolig- og næringsbygging.
– Vi håper markedet snart snur, og at det blir mer fart i boligbyggingen og ikke minst innen næring. Vi trenger en generell opptur nå, utover service- og ROT-markedet.
2026 blir uansett et aktivt år for kjeden. Kjedehuset skal delta på flere sentrale bransjearrangementer, blant annet med egen stand på VVS-dagene i oktober, og som en av hovedsponsorene under Rørdagen 2026 i slutten av mai.
- Med sterk vekst, økende medlemsmasse og satsing i nye markeder, står Kjedehuset godt rustet til å møte både muligheter og utfordringer i tiden fremover, avslutter Johnsen.




.jpg)






