gjor-svart-arbeid-upopulaert-2
Audun Lågøyr i BNL oppfordrer politikerne til å se hvordan Sverige har oppnådd å gjøre svart arbeid upopulært.

Gjør svart arbeid upopulært

Som VVS-forum skrev om sist mandag stod svart arbeid og svenske erfaringer med ROT–fradrag på dagsorden da BNL arrangerte temamøte.Det møtte representanter fra kommualdepartementet, politiske partier, bransjeforeningene, medlemsbedrifter og da BNL inviterte til kamp mot svart arbeid.

Bjørn Welhagen fra Byggindustrin i Sverige kunne fortelle at bedriftene er godt fornøyd med ordningen med ROT– fradrag og at det knapt er folk som etterspør å gjøre svart arbeid.

- Flere hvite arbeidsplasser, bedre konkurranse og økte inntekter til staten gir en ren nettogevinst, sa Welhagen.

Hans Tilly fra Byggnads understreket at ROT – fradrag handler om skikkelige arbeidsforhold og trygge arbeidsplasser.

- ROT-fradraget har ført til at det har blitt vanskelig for useriøse aktører som dumpet lønnsnivået å fortsette denne praksisen i svensk byggenæring, sa Tilly.

Audun Lågøyr mener vi må lære av erfaringene fra Sverige.

- På tre år har andelen bedrifter i byggenæringen som opplever å bli spurt om å gjøre jobber svart, sunket fra 45 prosent til bare 3 prosent, sier Audhan.

Trusler hjelper ikke

Årlig kjøpes det svarte tjenester for milliarder av kroner i Norge. Og det virker ikke som om omfanget av svart arbeid avtar - kanskje tvert imot. Deler av byggenæringen i Norge har de siste årene opplevd at deler av markedet har forsvunnet til useriøse aktører som gjør jobbene svart. Særlig markedet for oppussing og rehabilitering av boliger er hardt rammet.

- Trusler om bøter og fengselsstraff ser ikke ut til å hjelpe. Derfor må vi ty til virkemidler som vi ser har effekt. BNL oppfordrer partiene til å gjøre svart arbeid upopulært, slik det er blitt i Sverige, sier Audun Lågøyr.

Powered by Labrador CMS