arkitektbedriftene-forventer-generasjonsskifte-2
–Vi må utdanne flere arkitekter her i landet, sier administrerende direktør Harald Eriksen i Arkitektbedriftene.

Arkitektbedriftene forventer generasjonsskifte

14.01.2010; Det kan kanskje virke som en brannfakkel etter et turbulent finanskriseår med nedbemanning hos mange arkitektkontorer, spesielt i Oslo. Men krystallkulen til administrerende direktør Harald Eriksen i Arkitektbedriftene viser en stabil eller økende bemanningskurve i 2010 og behov for flere yrkesaktive arkitekter i årene som kommer.

Selv om byggebransjen spår en fortsatt nedgang, viser Arkitektbedriftenes siste bemanningsundersøkelse 5 prosent oppgang siden forrige måling i august/september i Oslo, som representerer halvparten av landets arkitektkontorer.

Nedbemanningen over hele landet har stoppet opp, og bemanningsnivået har stabilisert seg på 93 prosent sammenlignet med toppmålingen i april 2008. Eriksen tror dermed at 2010 ikke blir så dystert for byggenæringen som næringen tror selv, skriver Arkitektbedriftene på sin hjemmeside.

–Arkitektene har i alle år vært er et godt barometer i og med at de fleste byggeprosjekter starter på arkitektens tegnebord. Min overbevisning er derfor at også byggenæringen vil oppnå en utflating eller økning mot slutten av 2010, sier Eriksen, som også tror at det vil bli større etterspørsel etter arkitekter i årene som kommer.

–Vi må utdanne flere arkitekter her i landet for å kunne møte den kommende etterspørselsøkningen, og ikke minst kunne møte et forventet generasjonsskifte i bransjen. Vi har allerede et større underskudd når det gjelder ”egenproduserte” arkitekter, men reddes av de mange utenlandske arkitekter som liker seg godt her i landet.

Les hele artikkelen på npa.no

Powered by Labrador CMS