Oppsving for bygg i juli

21.09.10: Byggevarehandelen har allerede meldt om god omsetningsvekst i juli. Og det var proffene som sto for veksten. Det viser seg nå også i atskillig høyere boligbygging i juli i år enn i fjor, ifølge nye tall fra Statistisk sentralbyrå.

I juli i år ble det registrert 1.310 tillatelser til igangsetting av nye boliger. Det er 72 prosent mer enn i juli i fjor, forteller Prognosesenteret.

I årets åtte første måneder er det registrert 11.260 igangsettingstillatelser til boliger. Det er seks prosent flere enn i samme periode i fjo, skriver Byggmesteren.

Prognosesenteret tror igangsettingen er enda høyere enn registreringene til Statistisk sentralbyrå viser, og begrunner det med at mange ubrukte tillatelser fra 2008 og 2009 nå blir tatt ut av skuffer og skap.

Tallene for yrkesbygg er også svært gode, men de sammenlignes med svært dårlige tall i juli i 2009.

Til og med juli i år er det registrert tillatelser til å igangsette 2,5 millioner kvadratmeter yrkesbygg. Det er 18 prosent høyere enn til samme tid i fjo, skriver Byggmesteren.no.

Powered by Labrador CMS