På bildet ser vi fra venstre, adm dir Alexander Fredenfeldt, salgssjef Søren Brøndum Knudsen og salgsansvarlig for Prosjekt Morten Hagen

Purus satser stort på landbasert oppdrett og fiskeindustri

Purus brukte Fish Farmer 2026 som startpunkt for en tydeligere satsing på landbasert oppdrett og fiskeindustri. På konferansen presenterte selskapet rustfrie, syrefaste renner og sluk utviklet for hygienisk, driftssikker og effektiv håndtering av vann i krevende produksjonsmiljøer.

Publisert Sist oppdatert

Fish Farmer 2026 samlet oppdrettere, leverandører, forskere og fagmiljøer på Clarion Hotel Air på Sola. Vann, energi, produksjon og innovasjon var konferansens hovedtemaer, med særlig vekt på praktiske driftserfaringer fra landbaserte anlegg.

For Purus var dette første gang selskapet presenterte en samlet satsing på løsninger spesielt rettet mot landbasert oppdrett og foredling av fisk.

– Kontroll på vannet er kontroll på produksjonen. Renner og sluk er kanskje ikke det første man legger merke til i et nytt anlegg, men de har stor betydning for hygiene, rengjøring, arbeidsmiljø og stabil drift. På Fish Farmer fikk vi vist hvordan riktig drenering kan planlegges inn som en del av produksjonsløsningen fra starten, sier Morten Hagen, salgsansvarlig i Purus Prosjekt i en melding.

Utviklet for krevende produksjonsmiljøer

Purus leverer gulvrenner og gulvsluk i syrefast rustfritt stål EN 1.4404. Materialet er motstandsdyktig mot korrosjon og egnet for våte og forurensede miljøer med strenge krav til hygiene og rengjøring.

Løsningene kan tilpasses det enkelte anlegget med hensyn til blant annet dimensjoner, kapasitet, utløp, belastningsklasse og tilkobling til gulvkonstruksjonen. Sortimentet omfatter blant annet modulrenner, spalterenner, gulvsluk, sandfang og kurvsiler.

Standen på Fish Farmer

For oppdrettsanlegg kan Purus også levere spesialtilpassede kurvsiler som hindrer yngel over to millimeter i å forsvinne gjennom avløpet.

– For oss er spesial ofte standard. Anleggene er forskjellige, og dreneringen må tilpasses både produksjonen, rengjøringsrutinene og belastningen den skal tåle. Derfor ønsker vi å komme tidlig inn i prosjektene og utvikle løsningen sammen med oppdretter, rådgiver og entreprenør, sier Hagen.

Enkel rengjøring og sikker montering

Renner og sluk er konstruert med tanke på god gjennomstrømning og enkel rengjøring. Rister kan løftes ut, og åpne flater gjør det lettere å gjennomføre visuell kontroll, spyling og renhold.

Løsningene har lav byggehøyde og leveres med støtte- og forankringsløsninger som bidrar til stabil montering under støping. Ulike rammetyper gjør det mulig å tilpasse produktene til blant annet betonggulv, epoxy, vinyl og flis.

Purus har tidligere levert kundetilpassede dreneringsløsninger til blant andre Salten Smolt og Firda Seafood. Leveransene omfatter løsninger for både landbasert oppdrett og mottak og bearbeiding av fisk.

Lang levetid og resirkulerbart materiale

De rustfrie produktene produseres ved Purus’ egen fabrikk i Smålandsstenar i Sverige. Rustfritt stål har lang levetid og er 100 prosent resirkulerbart.

Etter Fish Farmer 2026 ønsker Purus å videreføre dialogen med oppdrettere, rådgivere og utbyggere som planlegger nye anlegg eller oppgraderinger av eksisterende produksjon.

Saken fortsetter under bildet:

– Konferansen bekreftet hvor viktig det er å koble praktisk driftserfaring med gode tekniske valg. Målet vårt er å bidra med løsninger som er enkle å montere, enkle å holde rene og som fungerer stabilt gjennom hele anleggets levetid, avslutter Hagen

Powered by Labrador CMS