- Rimeligere med varmepumpe enn passivhusstandard
Fagsjef Knut Olav Knutsen i VVS-foreningen la vekt på i sitt foredrag at TEK 10 standard er god nok med bruk av varmepumpe – uansett om man velger luft/vann eller væske/vann-anlegg.
- Rimeligere med varmepumpe enn passivhusstandard
-I de fleste tilfeller er det billigere å sette inn en varmepumpe enn å bygge Passivhus, sa fagsjef Knut Olav Knudsen i Norsk VVS Energi- og Miljøteknisk forening, i sitt foredrag om ”Hva skiller gode og dårlige varmepumpeanlegg” på foreningens landsmøte nylig.

Knut Olav Knudsen hadde med seg Jørn Bendiksen, kursansvarlig ved Brødrene Dahls nye Klimasenter i Larvik, til å forsøke å gjøre rede for forskjellen på gode og dårlige varmepumpeanlegg.

– Vi er begge varmepumpeentusiaster, understreket Knudsen og la vekt på at TEK 10 standard er god nok med bruk av varmepumpe – uansett om man velger luft/vann eller væske/vann-anlegg.

Med det mente han at det ikke alltid er nødvendig å bygge hus med passivhusstandard.

Likevel konkluderte han med at i en vanlig enebolig med et strømforbruk på ca. 25 tusen kwh i året, var det et væske/vann- anlegg med energibrønn som ville gi mest besparelse, selv om regnestykkene hadde noen usikre faktorer – som levetid, rentekostnader og lignende.
 
– Vi er gode til å bygge, men mindre gode til å måle om det fungerer godt nok og må bli bedre på det. – Uansett, gevinsten øker i takt med økte strømpriser, fastslo Knudsen og var overbevist om at de bare vil øke i fremtiden.
Klimasenter

Etter dette gjennomgikk Jørn Bendiksen de ulike varmepumpeløsningene som er installert ved Brødrene Dahls nye Klimasenter i Larvik (nylig utfyllende omtalt i vvs-forum.no).
 
– Alt vi har der kan overføres til boliger i en enklere form, sa Bendiksen.
 

 
Denne artikkelen er printet ut fra VVSForum.no
VVSForum.no ønsker en bred debatt om våre artikler og videoer, men har regler for dette:

Hold deg til emnet, skriv i vanlig og sivilisert form. Vis god folkeskikk - unngå banning, SKRIKING, hets og reklame. Banning er ikke tillatt. Du kan ikke skrive kommentarer om etnisk gruppe, kjønn, seksuell legning, politiske tilhørighet, yrke eller religion om det mangler relevans. Personangrep eller ærekrenkende innlegg er ikke tillatt. VVSForum.no har ikke publiseringsplikt og kan i praksis slette enhver kommentar eller stenge for debatt.

Vi gjør oppmerksom på at Disqus-systemet lagrer IP-adressen som benyttes ved skriving av kommentarer.

Se retningslinjene i sin helhet her
På forsiden nå
Relaterte artikler
Ledige stillinger
SISTE KOMMENTARER
Nyhetsbrev
Aktuelle leverandører
Proline - 106x60
Korsbakken - 106x60
Kurs
Nytt om navn
Rådgivende VVS
Seminarer
Nye filmer
Effektivt vanntåke ved tilløp til brann.Fasadesikring på Regjeringsbygg 6 (R6) i Oslo Så enkelt unngår du vannskader
Passivhus tar avKreativt fra Pipelife
Aktuelle leverandører
Smått & Stort
Produktnyheter
Nye byggeprosjekter